album

Album wydany na rocznicę czterdziestolecia wrocławskiej kawiarni Art Cafe Kalambur założonej w 1982 roku przez Bogusława Litwińca. Historia lokalu zawarta w publikacji obejmuje lata 1982-2022 i zawiera wywiady z twórcami kawiarni, projektantami, animatorami, aktorami, managerami, stałymi bywalcami, fotografami oraz barmanami.

Cierpliwości! Trwają prace nad treścią strony.

album str32 33album str120album str rzklalbum wystalbum popup

Kawiarnia pod Kalamburem (obecnie Art Cafe Kalambur) to miejsce, które wymyślił Bogusław Litwiniec, a które od 1982 do 2002 prowadziła i rozwijała Halina Litwiniec. Było ono i jest wyjątkową instytucją kultury. Jest, bo w roku 2002 stery statku Kalambur przejął Michał Litwiniec, tworząc też młodszą siostrę Kawiarni pod Kalamburem, czyli Kalaczakra Gallery & Coffee.
W albumie przeczytacie o niesamowitej, barwnej historii. O trudnych początkach w latach 80., nowatorskich pomysłach i realizacjach teatralnych (w Kawiarni pod Kalamburem funkcjonowała również scena, wystawiane były spektakle i to jakie!), koncertach, wernisażach, działaniach, spotkaniach, rozmowach, międzynarodowych festiwalach awangardy teatralnej, które w szarą rzeczywistość PRL-u wpuściły światło sztuki i które otworzyły we Wrocławiu kulturalne okno na cały świat. I przede wszystkim o ludziach, którzy to magiczne miejsce tworzyli i tworzą, bo bez ich wyobraźni i energii, niezwykłej pracowitości, cierpliwości, dzięki ich uporowi niemożliwe stało się i jest możliwe.
Jest też przebogata dokumentacja fotograficzna, nie tylko z zasobów archiwum Teatr Kalambur, czyli teraz Stowarzyszenia Europejskich Więzi, ale także z prywatnych albumów i szuflad - to rzeczy bezcenne. Są osobiste wspomnienia gościń i gości, twórczyń i twórców, pracowniczek i pracowników.
Kawiarnia pod Kalamburem ma już czterdzieści lat. Przez jej wnętrza przewinęły się tysiące osób, a każda z nich zaniosła klimat tego miejsca dalej w świat. Gdy raz się tutaj zajrzało, wstąpiło, pobyło, nie da się tego zapomnieć.

  • 267 stron
  • 424 zdjęć plus kolaże i plakaty
  • 40 fotografów
  • 467 nazwisk w indeksie osób występujących na stronach książki
  • Kalendaria koncertowe i wystawowe
  • Księga gości
  • Obłędny pop up kawiarni i krokodylicy
  • Twarda oprawa
  • Limitowana edycja 600 sztuk
Album zakupić można bezpośrednio w kawiarnii, lub zamówić drogą mailową pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Archiwum
Wystawy w Kalamburze

Andrzej Kostoń

40-lecieZapraszamy do oglądania prac w Kawiarni!