W Beskidzie Niskim w miejscowości Nowica, w wiekowej chyży mieszkał kiedyś Jan Szymczyk, jeden z ostatnich wiejskich muzykantów. Teraz w tym domu, pod numerem 9 mieszkają i tworzą muzycy, którzy przyjechali do Nowicy ze Śląska. Żyją i grają - lekko i ciężko na przemian.


Ich muzykę trudno jednoznacznie zakwalifikować do jednego nurtu.
Jest mocno energetyczna, z ciekawym zdecydowanym basem, rozbudowaną rytmicznie perkusją i oryginalnym brzmieniem gitary. Do tego melodyjne, czasem przypominające lata 70 klawisze i saksofon, którego dźwięki, są jakby na nowo zapisanymi, przed chwilą usłyszanymi melodiami, a to wszystko doprawione zaskakującymi wokalizami.
Zespół Nowica 9 to nowa jakość rozumienia i tworzenia muzyki. Słuchając ich koncertów ma się świadomość uczestniczenia w czymś wyjątkowym, radosnym, świeżym a przede wszystkim prawdziwym.
Zespól współpracował  m.in z CINEMANUAL  Krzysztofem Owczarkiem (http://www.cinemanual.pl/)  autorem „Specjalnych Projekcji Aktywnych” . Koncert Nowicy 9 w połączeniu z ruchomymi obrazami Krzysztofa Owczarka zamienia się w zaskakująco dobry spektakl muzyczno filmowy.  
Podczas corocznych spotkań Nowickich, zespół zaprasza na „otwartą scenę”, gdzie spotykają się muzycy z kraju i ze świata, by wspólnie jamować i dobrze się bawić.  Do tej pory członkowie Nowicy 9 spotykali się na wspólnym graniu z muzykami z zespołów: Węgajty, Ankh, Czerwie, Ścianka, Pogodno, M. Maleńczuk, Something like Elvis, A.Gralak, J.Skrzek, Locko Richter, Krzak, Maćko Korba.  
Zespół Nowica 9 jest współorganizatorem  odbywającego się od 2008 roku festiwalu InNOWICA (www.innowica.blogspot.com).

www.facebook.com/nowica9

Archiwum
Wystawy w Kalamburze

Paweł Piaskiewicz

madonnyZapraszamy do oglądania prac w Kawiarni!