Salomé (1923), niemy film oparty na biblijnym micie w reżyserii Charlesa Bryant to filmowa adaptacja sztuki Oscara Wilde o tej samej nazwie. Salomé nazywany jest często jednym z pierwszych filmów artystycznych, który został nakręcony w Stanach Zjednoczonych w epoce kina niemego.

Staranny dobór kostiumów i rekwizytów, charakteryzacja postaci w połączeniu z niezwykłą dbałością o światło sprawiło, ze obraz świetnie oddaje pragnienia i nastroje głównych bohaterów. jak na tamte czasy film kosztował niebotyczna sumę 350 tys dolarów.
W 2000 roku film ten został wybrany do zachowania w Stanach Zjednoczonych National Film Registry przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych jako "kulturowo, historycznie albo estetycznie znaczące".

Salome, główna bohaterka - grana przez słynna amerykańską aktorkę Alla Nazimova, jest młodą pasierbicą Heroda, tetrarchy tyrana Judei, który zamordował swego brata, uzurpując sobie prawa nie tylko do jego tronu, ale i jego żony. Piękna Salome jest obiektem pożądania zarówno Heroda, jak i jego strażnika-kapitana. Salome jednak zainteresowana jest tylko Jokaananem, syryjskim prorokiem, którego Herod zamknął w więzieniu. Wbrew nakazowi króla, Salome doprowadza do wypuszczenia Jokaanana z celi i próbuje go uwieść, ale Jokaanan odrzuca jej zaloty i dobrowolnie wraca do celi. Gdy Herod prosi Salome, by zatańczyła dla niego, ona godzi się, ale pod jednym warunkiem...

https://www.facebook.com/sunapath?ref=hl
https://soundcloud.com/suna-path

Archiwum
Wystawy w Kalamburze

Wystawa zbiorowa

madonnyZapraszamy do oglądania prac w Kawiarni!